Hudební divadlo Karlín patřilo veteránům Pouštní bouře
O středečním večeru 15. června uspořádala Československá obec legionářská ve spolupráci s Folklorním sdružením Jánošík pražskou premiéru představení Vojenského uměleckého souboru Ondráš s názvem „Příběh zbojníka“. Celý večer byl přitom věnován 25. výročí návratu československého samostatného protichemického praporu z Perského zálivu.
Slavnostního zahájení se ujal první zástupce náčelníka Generálního štábu AČR genpor. Jiří Baloun spolu se svým slovenským protějškem prvním zástupcem náčelníka Generálního štábu Ozbrojených sil SR genmjr. Pavlem Mackom. Oba shodně vyzdvihli význam účasti československých vojáků v Perském zálivu jako první krok na cestě spolupráce v rámci NATO a mírových misích OSN.
Mezi vzácnými hosty večera nechyběl ani předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček či náměstkyně Ministerstva obrany ČR Alena Netolická, která zastupovala ministra obrany Martina Stropnického, jenž nad celým večer převzal záštitu.
„Příběh zbojníka“ – reprezentační tanečně-hudební pořad celého souboru zaměřený na divadelní příběh inspirovaný lidovými tradicemi, písněmi a tanci vzbudil mezi diváky nelíčené nadšení a umělce ocenili potleskem ve stoje.
Na samý závěr promluvil k obecenstvu předseda Poslanecké sněmovny PČR Jan Hamáček, jenž rovněž ocenil význam první mise československých jednotek a označil ji za doposud ne plně doceněnou. Po něm se za pořadatele ujal slova předseda ČsOL br. Pavel Budinský, který poděkoval předsedovi Janu Hamáčkovi za jeho podporu projektu Legiovlak a společně s válečnými veterány br. genpor. Emilem Bočkem a br. plk. Václavem Kuchynkou mu předal Stříbrnou pamětní medaili projektu Legiovlak.
Na úplný závěr byly předány květiny a květinové koše a zvláštního poděkování se dostalo režiséru a scénáristovi představení Martinu Packovi a vedoucímu uměleckého úseku Čestmíru Komárkovi. Diváci odcházeli z Hudebního divadla Karlín s hlubokým zážitkem.
text: br. Jiří Filip
foto: ses. Zuzana Palová