Vzpomínkové setkání u příležitosti 75. výročí hromadné popravy příslušníků odbojové skupiny SOS
Před 75 lety byli hromadně popraveni příslušníci domácí odbojové skupiny s názvem Stráž obrany státu v čele se zeměměřickým inženýrem Milošem Mejsnarem. Skupina působila zejména v oblastech jižně od Mladé Boleslavi. Hlavní činností skupiny byla drobná sabotážní činnost, distribuce propagačních letáků, příprava otevřeného ozbrojeného povstání, sběr zbraní i výroba vlastní munice. V roce 1943 a počátkem roku 1944 bylo zřejmé, že čas otevřeného odporu proti okupační správě není v dohledu a zároveň v tomto období rostl ve vnitrozemí počet uprchlých válečných zajatců. Tento fakt ovlivnil i činnost skupiny a ta se zaměřila na zajištění pomoci uprchlíkům. V nedalekém okolí Mladé Boleslavi mezi Vincem a Řehnicemi byly pro tento účel vybudovány i dřevozemní kryty, které obývalo i několik desítek uprchlých zajatců, zejména Sovětů, ale také Britů, Kanaďanů apod.
Široká podpora zajatců i poměrně rozsáhlé zapojení velkého množství nezkušených lidí výrazně stěžovala možnosti konspirace a utajení. Ve dnech 4.–5. února 1944 byli na základě udání v Nemyslovicích zatčeni J. Průšek a sovětský válečný zajatec Fedorin. Oba drastické metody gestapa neustáli a postupně zveřejnili i ostatní jména skupiny. Fedorin udal jména prakticky všech lidí v Sušně, u kterých se skrýval. Vědom si dosahu svého jednání spáchal ve vazbě sebevraždu. Od 8. února bylo Krnsko zaskočena silnými raziemi gestapa, při nichž byla zatčena většina vedoucích činitelů odbojové skupiny. Konečné výsledky perzekučních akcí byly strašlivé. Dne 13. března 1944 byli zvláštním soudem v Praze odsouzeni k trestu smrti M. Mejsnar, V. Strnad, B. Dlouhý, J. Trešňák, J. Petrů, F. Řehák, F. Studecký, B. Švehlová, J. Matuna, Š. Pulda, A. Příšovský a již 3. dubna 1944 v pražské sekerárně popraveni. V dalších měsících byl ukončen život Emilie Kyselové, kapitána Rudolfa Říhy a dalších.
Tragický osud skupiny SOS se naplnil. Více než 100 příslušníků skupiny bylo zatčeno, 16 popraveno, 25 zemřelo ve věznicích a koncentračních táborech.
Události, které znamenaly definitivní tečku za činností odbojové organizace Stráže obrany státu si v obci Krnsko nedaleko Mladé Boleslavi připomněli nejenom členové Jednoty ČsOL v Mladé Boleslavi, Obce baráčníků, ale také zástupci obcí Krnsko, Písková Lhota a Chotětov.
Programem provázel předseda Jednoty ČsOL v Mladé Boleslavi br. Tomáš Pilvousek a na místě promluvil starosta Krnska pan JUDr. Ivan Grasev a syn velitele skupiny SOS Miloše Mejsnara pan Jiří Dürich. Závěrem vzpomínky byla účastníky zazpívána státní hymna.
text: br. Tomáš Pilvousek
foto: Tomáš Rytíř, Muzeum Mladoboleslavska