Ocenění bratra Vladimíra Poláka v Domě armády Olomouc
Ve dnech 8.-11. listopadu 2024 Jednota Československé obce legionářské Olomouc 1 opětovně zpřístupnila v Domě armády svoji Expozici 6. pluku Hanáckého s tematickou výstavou Dukla 1944. Právě místnost s rekonstrukcí opevněného stanoviště našich vojáků z dukelského bojiště se stala svědkem ocenění bratra Vladimíra Poláka. Z důvodu jeho zdravotních indispozicí z minulých let došlo dokonce k několikanásobnému ocenění, mimo Pamětní medaile ke 100 letům ČsOL náš dlouholetý člen z rukou předsedy jednoty br. Tomáše Brenzy převzal také Pamětní medaili ČsOL III. stupně.
Bratr Polák se narodil v roce 1937 v Mirohošti na dnešní Ukrajině. Jeho otec Antonín Polák (nar. 1910) byl volyňským Čechem, kterého dne 19. března 1944 odvedli k 1. čs. samostatné brigádě v SSSR. Nebylo mu však dopřáno dosáhnout domova svých předků. Padl o osm dnů později při leteckém útoku na železniční transport u Rovna.
Po válce Vladimír Polák spolu se svou matkou reemigroval do Československa, kde se oba usídlili v Hněvotíně nedaleko Olomouce. V obci br. Polák například aktivně inicioval výstavbu pomníku padlým z prvního a druhého odboje. Hněvotín se současně stal také centrem setkávání volyňských Čechů. Nepřekvapí nás tak, že br. Polák se ve své činnosti zaměřuje především na osvětu v oblasti problematiky historie volyňských Čechů a jejich zapojení do zahraničního vojenského odboje v průběhu let 2. světové války.
Uvedená ocenění stávající výbor Jednoty ČsOL Olomouc 1 nechápe pouze jako ocenění br. Vladimíra Poláka, ale taktéž jako nepřímé uznání zásluh jeho tatínka Antonína v těžkém boji proti nacismu.
Bratru Vladimíru Polákovi tímto k ocenění ještě jednou gratulujeme a do dalších let jemu, i všem jeho blízkým, přejeme jen to nejlepší!
text a foto: br. Milan Vyhlídal