Dny vojenské historie v Olomouci, 8.-10. 11. 2024

26. 11. 2024

Druhý listopadový víkend se v Olomouci nesl ve znamení zpřístupnění výstavních prostor, které v tamějším Domě armády budují členové Jednoty Československé obce legionářské Olomouc 1. Expozice 6. pluku Hanáckého s tematickou výstavou Dukla 1944 je v nynější době koncipována jako chronologická procházka různými časovými obdobnými, přičemž důraz je logicky kladen na historii vojenství v provázanosti na vztah k našemu sídelnímu městu – Olomouci.

Akce odstartovala hned v ranních hodinách v pátek 8. listopadu, a to nejprve pro organizované skupiny žáků olomouckých mateřských a základních škol. V pátečních poobědových hodinách se pak naběhlo na program připravený pro běžné návštěvníky.

V první části prostor se příchozí seznamovali s problematikou čs. legií v Rusku. Ve výkladu se velký důraz kladl na 6. čs. střel. pluk Hanácký, který po válce v Olomouci získal svou posádku a do vojenských dějin se taktéž v následujícím období zapisoval významným způsobem. Návštěvníci si zde mohli prohlédnout výzbroj a výstroj této jednotky a odhalit také okolnosti jejího příchodu do Olomouce v roce 1920.

V následující části měli návštěvníci možnost dostat se do 20. a 30. let 20. století a seznámit se s nástupnickou jednotkou 6. čs. střel. pluku Hanáckého, a to s pěším plukem 6 Hanáckým gen. Janina. Mimo rozsáhlého obrazového materiálu se vztahem k této jednotce je zde navíc možnost vidět zátiší s uniformami, dobovým motocyklem a výzbrojí a výstrojí našich pěších jednotek z předmnichovského období.

Poslední část prostor je vzhledem k nedávnému osmdesátému výročí překročení Dukelského průsmyku věnovaná příslušníkům 1. čs. armádního sboru v SSSR. Ve zde instalovaném stylizovaném vojenském krytu návštěvníci měli možnost si doslova osahat výzbroj a výstroj našich vojáků z východní fronty, seznámit se stejnokroji průzkumných a tankových jednotek, i s uniformami jejich tehdejších protivníků, a v neposlední řadě také s více než věrnou replikou bojového praporu 1. čs. armádního sboru. Uvedené prostory byly navíc hned v pátek 8. listopadu symbolicky využity k ocenění činnosti našeho dlouholetého člena, bratra Vladimíra Poláka, volyňského Čecha, jehož tatínek padl v březnu 1944 jako příslušník tzv. Svobodovy armády u Rovna.

Vzhledem ke kulatému výročí karpatsko-dukelské operace byly ve dnech 9. a 10. listopadu rovněž realizovány dynamické ukázky z výcviku příslušníků 1. čs. armádního sboru. Zvláště s velkým zájmem se setkaly ukázky obsluhy sovětského praporního minometu a momentky z výcviku útoku na bodák. Mimo to diváky zaujala také prezentace uniformované obsluhy pověstného kulometu Maxim. Na chodbě vedoucí k výstavním prostorám se příchozí mohli setkat ještě se sovětským 50 mm rotním minometem vz. 1938 v bojovém postavení a děti si zde vyzkoušely funkčnost natažené telefonní linky.

Také vzhledem k celkem přívětivému počasí se tento počin naší jednoty setkal s poměrně velkým zájmem veřejnosti i organizovaných skupin. Akce by se samozřejmě nemohla realizovat bez všemožné podpory z různých stran. Předně je potřeba poděkovat pracovníkům Posádkové správy v Olomouci za jejich dlouhodobou náklonnost k našim aktivitám. Jmenovitě jde o paní Žanetu Frankovou, Radka Sekaninu a Miroslava Dobrovského. Velký dík patří také našim přátelům z Klubu vojenské historie Zlín. V neposlední řadě je důležité poděkovat také všem našim aktivním členům, bez jejichž nasazení by akce nemohla proběhnout vůbec. Samotným závěrem je nutné ještě zmínit, že akce proběhla za podpory Ministerstva obrany České republiky a Československé obce legionářské.

text: br. Milan Vyhlídal
foto: Kristýna Krejčí, br. Lukáš Honzák