12. legionářský marš na hoře Polední
Letošní legionářský marš patří bezpochyby k těm, který veřejnost zaujal. Svědčí o tom nejen vysoká účast 351 návštěvníků, ale hlavně atmosféra, během celého čtyřhodinového programu. Zcela jistě k tomu přispělo počasí. Letos bez přeháněk a i když bylo horko, v Památníku legionářů vál příjemný vítr. Na Polední jsme přivítali 1. místostarostu města Orlové pana Ing. Petra Stuchlíka, cestovatele Břetislava Snášela z Třince a co nás překvapilo byla účast PhDr. Lubomíra Zaorálka, někdejšího ministra zahraničí a také ministra kultury České republiky. Akci uspořádala Jednota Československé obce legionářské ve Frýdku-Místku.
Program byl velmi zajímavý. V dopolední části člen Klubu českých turistů Třinec, Ing. Zdeněk Macošek ve svém vystoupení připomněl 100. výročí Klubu českých turistů v Třinci a zmínil zesnulé kamarády, bratry a sestry, kteří stáli u zrodu památníku gen. Josefa Šnejdárka v roce 2012. Následovala krátká amatérská divadelní scénka, kterou organizačně připravil br. Jaroslav Šimon, který v ní ztvárnil postavu Jana Žižky z Trocnova. Šlo o připomínku vítězné bitvy na Vítkově 14. července 1420, kdy Jan Žižka zahnal na útěk první křížovou výpravu Zikmunda Lucemburského. Poté si přítomní vyslechli zaslané zdravice starosty města Tábor pana Ing. Štěpána Pavlíka, ThDr. Tomáše Butty,Th.D, 8. biskupa-patriarchy Církve československé husitské, Generálního ředitele Lesů České republiky pana Ing. Dalibora Šafaříka, Ph.D., a JUDr. Petra Pitharta dr.h.c. Z přítomných hostů pak vystoupil 1. místostarosta města Orlové pan Ing. Petr Stuchlík a PhDr. Lubomír Zaorálek. Následoval projev předsedy Jednoty Československé obce legionářské ve Frýdku-Místku br. Petra Majera, který mimo jiné připomněl 101. výročí vzniku 3. střeleckého pluku Jana Žižky z Trocnova, 105. výročí sedmidenní války a odhalení sousoší čs. legionářů v Orlové po 85 letech od jeho zničení.
Pod Mohylu české státnost byla uložena prsť z Vítkova, uložil ji br. Jaroslav Šimon, a br. Martin Wrzecionko prsť z kóty 153 nacházející se u vesnice Chestres ve Francii, která byla v říjnu 1918 obsazena Němci a v boji zde padlo 73 čs. legionářů, mezi nimi br. František Kornas z Karviné. Oficiální část programu byla ukončena uložením květin k památníku gen. Josefa Šnejdárka.
V neoficiální části to byl nejprve křest Almanachu č. 5 vydaného Maticí slezskou, pobočným spolkem v Bystřici nad Olší, a následovala tombola, kdy si přítomní po vylosování vybírali ze zajímavých cen. Nechybělo bohaté občerstvení.
Součástí 12. legionářského marše, byl i tentokrát vědomostní kvíz pro děti a dospělé. Letos byl věnován významnému husitskému vojevůdci Janu Žižkovi. Soutěže se zúčastnilo celkem 58 zájemců, z toho 15 dětí. Všichni prokázali uspokojivé až výborné znalosti o tomto období našich dějin, a proto odcházeli z improvizovaného stanoviště nejen s drobnou odměnou, ale hlavně s radostným pocitem. Poděkování patří paní Věře Jelínkové a paní Anně Spružinové z Nýdku za přípravu kvízu a jeho organizaci.
Na závěr zmíníme jeden z ohlasů občana z Nýdku, který nás potěšil: „Jsem už starší ročník a leccos mi už neslouží tak, jak má, ale že bych vynechal jediný ročník Legionářského marše? To nepřipadá v úvahu. Chodím zde od druhého ročníku a vždy jsem plný dojmů i dojetí. Je neuvěřitelné, co vše dokážou pořadatelé připravit a vtipná scénka je jen jednou z mála záležitostí, na které se opravdu těším. O co mně jde je hlavně atmosféra. Sounáležitost a hrdost na Českou zemi. Chvíle, kdy nakonec hraje hymna, beru jako neuvěřitelně dojemnou, jako by nás všechny spojovala v této rozdělující době. A taky jsou úžasní pejsci, kteří se tu prohánějí. A co letošní ročník? Opět byl ten nejlepší. Jako každý rok.“
Organizátoři akce na závěr poděkovali Statutárnímu městu Frýdek-Místek, Ministerstvu obrany České republiky a Československé obci legionářksé za finanční podporu a Krajskému vojenskému velitelství Ostrava za materiální podporu marše.
text: br. Teodor Hybler
foto: br. Teodor Hybler, Břetislav Snášel a br. Martin Benek