80 let nejničivějšího náletu na Ostravu
Když se 29. srpna 1944 před polednem rozezněly okupovanou Ostravou sirény protileteckého poplachu, zůstala většina obyvatel klidná. Spojenecké bombardovací svazy, mířící dále nad Německo, nebyly tehdy nic výjimečného. Toho osudného dne se však zkáza snesla na jejich město. Pod troskami vyhasly stovky nevinných životů. A právě ty si Ostravané po 80 letech připomněli pietním setkáním a odhaleném nového pomníku. Chybět u toho nemohli ani členové Jednoty Československé obce legionářské Ostrava 1.
Před pamětní deskou obětem náletu na Zámecké ulici v samém centru města se v den smutného výročí sešli představitelé krajské a městské samosprávy – včetně hejtmana Moravskoslezského kraje Josefa Bělicy a primátora města Ostravy Jana Dohnala – zástupci uniformovaných sborů, paměťových institucí a také spolků, aby na znamení úcty společně položili květinové dary.
Za hojné účasti byl pak téhož dne předán městským obvodem Ostrava-Jih veřejnosti nový pomník na paměť tragédie srpna 1944, a to na ulici, která byla náletem nejvíce stižena a dodnes nese příznačný název V Troskách. Spolu s kronikářem obvodu Petrem Lexou Přendíkem a autorem, sochařem a designerém Lukášem Dvorským, dílo odhalil také pamětník tehdejších událostí – osmaosmdesátiletý Rudolf Gesierich, který se v průběhu slavnostního aktu podělil s obecenstvem o své poutavé vzpomínky.
Připomeňme, že Ostrava byla v průběhu druhé světové války cílem celkem šesti amerických a čtyřiadvaceti sovětských náletů, letecké údery osvobozovacích bojů nepočítaje. Hned první nálet z 29. srpna 1944 byl zároveň nejničivějším. Na město udeřily čtyři stovky letounů 15. letecké armády USAAF ze základen v jihovýchodní Itálii. Jejich cílem bylo velké množství vagonů s vojenským materiálem a cisteren na pohonné hmoty, čekající na ostravských nádražích k odeslání na frontu, a dále pak průmyslové závody, dosud nerušeně sloužící německé válečné mašinérii.
Ty se ale přes všechnu snahu zasáhnout vesměs nepodařilo. Řada letounů shodila svůj ničivý náklad kvůli kouři naslepo. Vlaková seřadiště sice byla poškozena, většina pum však dopadla daleko od svých cílů do civilní zástavby. Stovky domů byly zcela zničeny nebo poškozeny. Daleko horší však byly počty obětí. Celkem při náletu zahynulo 409 civilních osob. Ztráty amerických letců toho dne činily sto mužů, 41 ve vzdušném souboji s německou Luftwaffe padlo.
text: br. Martin Lokaj
foto: Moravskoslezský kraj; MO Ostrava-Jih