Památník Lidice připravil dvě zajímavé výstavy

27. 3. 2025

Slavnostní zahájení výstav se konalo dne 10. března 2025 od 16:00 ve výstavní síni In Memoriam. Zahájení se ujala zástupkyně ředitele Památníku Lidice Jana Chourová Plachá. Přivítala všechny přítomné a požádala děti z mateřské školy v Lidicích a dramatického kroužku o kulturní vystoupení. Poté promluvil ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík, přiblížil obsahové zaměření obou výstav. Pásku slavnostně přestřihl Jiří Pitín, přeživší lidické dítě, a recitátorka Adélka. První výstava s názvem Sir Barnett Stross je věnována 125. výročí jeho narození. Druhá výstava nese název Růžový sad 1955-2025 a je uspořádána u příležitosti 70. výročí založení Sadu míru a přátelství. Letecký pohled na Růžový sad vyzdvihuje jeho kompoziční jedinečnost. Z výšky je zřetelný tvar třech květů růží. Největší symbolizuje lidické muže, menší lidické ženy a nejmenší růže lidické děti. Patří mezi nejvýznamnější sad růží na světě. Obsahuje 240 odrůd růží v počtu více jak 24 000 keřů.

Pozvání od Památníku Lidice přijali také zástupci kladenské jednoty Československé obce legionářské. Jednota ČsOL v Kladně se vždy zajímala o činnost Památníku Lidice a potřebné aktivity finančně podporovala, ať už se jednalo o příspěvek na pořízení odcizené sochy lidického děvčátka či na pořízení keřů růží. Rovněž zajistila dodání lidických růží do Royal Leamington Spa ve Velké Británii a to prostřednictví starostky obce Lidice Veroniky Kellerové. Keře lidických růží se nacházejí u památníku, který připomíná všechny Čechoslováky, kteří padli či zemřeli v boji s hitlerovským Německem.

Barnett Stross se narodil v Polsku 25. prosince 1899 do židovské rodiny, původní jméno rodiny bylo Strasberg. Když mu byly tři roky, rodina se odstěhovala do Leedsu ve Velké Británii, kde později vystudoval medicínu. V roce 1922 se oženil a usadil se ve Stoke-on-Trentu, kde působil jako lékař a po dobu 15 let jako městský radní. Lidické události jím hluboce otřásly. Přišel mezi horníky v North Staffordshiru s myšlenkou, že by obec Lidice měla být znovu postavena, aby tento zločin proti lidskosti nebyl zapomenut. Za účasti prezidenta Edvarda Beneše 6. září 1942 ve Victoria Hall ve Stoke-on-Trentu bylo založeno hnutí „Lidice Shall Live“ („Lidice budou žít“). Název hnutí vznikl jako reakce na slova Adolfa Hitlera: „Lidice musí zemřít„. Následně byly pořádány sbírky, které shromažďovaly finanční dary od britských horníků a dělníků na výstavbu nových Lidic.

Výstavu si můžete prohlédnou do 22. září 2025.

text: ses. Eva Armeanová
foto: br. Stanislav Pítr, Jiří Pavel