Po těšínském bojišti 2/2

12. 2. 2025

Nad hroby padlých, ale i přímo na někdejším bojišti – tam všude si letos členové Jednoty Československé obce legionářské Ostrava 1 připomínali osmidenní válku o Těšínsko, od které na konci ledna uplynulo již 106 let.

Na české straně hranice se vzpomínalo v sobotu 1. února, a to na tradičním aktu při pomníku Padlým za Těšínsko na hřbitově v Orlové. Již podruhé se tak mohlo udát pod obnoveným sousoším slezské orlice, které se na své původní místo vrátilo po mnoha desetiletích teprve předloni. Vzpomínkového setkání Jednoty ČsOL Ostrava 1 se zúčastnili představitelé města v čele se starostkou Lenkou Brzyszkowskou, dále pak zástupci Krajského vojenského velitelství Ostrava, moravsko-ostravští sokolové, profesionální i dobrovolní hasiči, krojované členstvo hornických spolků a v hojném počtu také členové jednot ČsOL. Ti společně s veřejností uctili za doprovodu Vojenské hudby Olomouc více jak pět desítek zde pohřbených čs. obětí války a násilností, které předcházely rozdělení Těšínska. Osudy několika z nich vzpomenul ve svém proslovu předseda Jednoty ČsOL Ostrava 1 br. Martin Lokaj.

Jako v předchozích letech se následně ostravští legionáři a sokolové vydali v doprovodu členů spolku „C. i K. Regiment Artylerii Fortecznej No. 2“ na hroby v osmidenním konfliktu padlých Poláků ve Stonavě, kde bok po boku položili květinové dary se stuhami v českých a polských barvách. Svou letošní pietní pouť pak zakončili v Novém Bohumíně, kde na jednom pohřebišti spočívají ostatky dvojice prvních a zároveň i poslední oběť těšínského sporu let 1919-1920.

text: br. Martin Lokaj
foto: ses. Radka Radová