SILVER A v paměti tří generací – 16. slavnostní setkání věnované výsadku SILVER A, pardubickému odboji a tragédii v Ležákách

13. 1. 2025

Dne 9. ledna 2025 jsme si připomněli 83. výročí působení paradesantní skupiny čs. zahraniční armády vyslané na naše území z Velké Británie na pomoc domácímu odboji proti nacistické okupaci. Setkání se uskutečnilo z iniciativy Památníku Lidice a Československé obce legionářské za podpory Pardubického kraje a města Sezemice. Záštitu převzal ministr kultury ČR Martin Baxa a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Program začal položením květinových darů ve sklepních prostorách Larischovy vily. Za Československou obec legionářskou kytici položil místopředseda ČsOL br. Karel Ludvík a za Jednotu ČsOL v Kladně její předsedkyně ses. Eva Armeanová. Po zatroubení večerky se rozezněly zvony, které byly pojmenovány Zámeček a Ležáky. Poté všechny přítomné přivítal ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík. S projevem vystoupil br. Karel Ludvík, který omluvil předsedu ČsOL br. Pavla Budinského, poděkoval za spolupráci a informoval o postupu stavebních úprav Larischovy vily. Pietní akt byl zakončen českou státní hymnou.

Následovalo uctění památky velitele SILVER A, npor. Alfréda Bartoše, u pomníku v Sezemicích, kde byly rovněž položeny květinové dary. Program pokračoval v sále Sezemického domu. Po úvodním slovu ředitele Památníku Lidice Eduarda Stehlíka zahráli členové kvinteta Ústřední hudby Armády České republiky. Již tradičně přednesla projev senátorka Miluše Horská. Připomněla hrdinství členů skupiny SILVER A, jejich vysokou morálku a vyjádřila hluboký obdiv nad tím, co pro naši vlast udělali. Velmi zajímavý příspěvek Eduarda Stehlíka na téma „Obětovaná země – Rok 1938“ byl odměněn zasloužilým potleskem. Jeho vystoupení tematicky doplnila vernisáž výstavy „Obětovaná země“. Celkovou atmosféru umocnil reprodukovaný úryvek z audioknihy Lidická vzpomínání, Lidičtí vojáci v podání herců Jiřího Dvořáka a Máši Málkové. Na závěr člen Předsednictva Republikového výboru ČsOL br. František Bobek předal čtyřem oceněným pamětní medaile ke 100. výročí vzniku ČsOL za jejich aktivní dlouhodobou spolupráci.

V letošním roce si rovněž budeme připomínat 83. výročí vojenské operace ANTHROPOID. Českoslovenští parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík byli vysazeni na území protektorátu z britského letounu Halifax v noci z 28. na 29. prosince 1941. Vysláni byli z Anglie na základě rozhodnutí československé exilové vlády v Londýně. Jejich úkolem bylo zlikvidovat zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, třetího muže nacistické říše.

Paraskupina SILVER A (velitel npor. Alfréd Bartoš, zástupce rtm. Josef Valčík a radiotelegrafista svob. Jiří Potůček) byla na území Protektorátu Čechy a Morava vysazena rovněž 29. prosince 1941 společně se skupinami ANTHROPOID a SILVER B. Úkolem SILVER A bylo zajistit radiové spojení mezi domácím a exilovým odbojem, vybudovat zpravodajskou síť a koordinovat domácí odboj. Dne 9. ledna 1942 bylo v 01:45 hodin zachyceno Vojenskou radiovou ústřednou poblíž Londýna prvé volání radiostanice LIBUŠE, kterou obsluhoval Jiří Potůček. Podařilo se mu navázat spojení s Londýnem a udržovat ho po dobu více než pěti měsíců. SILVER A přímo spolupracoval s ANTHROPOIDem a dalšími parašutisty při náletu na Škodovy závody v Plzni a podílel se na přípravě atentátu na Heydricha poskytováním radiového spojení. Nacisté popravili desítky přímých spolupracovníků SILVER A z Pardubicka a Červenokostelecka. Další tisíce obětí byly odvlečeny do koncentračních táborů, kde většina z nich zahynula. Bez pomoci a obětavosti těchto statečných vlastenců, by se atentát nikdy nemohl uskutečnit. Operace SILVER A se výrazně zapsala na provedení atentátu.

Čest jejich památce!

text: ses. Eva Armeanová
foto: br. Stanislav Pítr