Vzpomínka na hrdiny z Resslovky

19. 6. 2024

Již šestým rokem připadá na datum 18. června významný den České republiky pod názvem: Den hrdinů druhého odboje. Odkazuje na tentýž den roku 1942, kdy se v pražské Resslově ulici v nerovném boji střetla sedmice statečných československých agentů-parašutistů se stonásobnou přesilou německých okupantů. Tento jedinečný akt vzdoru odbojářů si každoročně připomínáme u pamětní desky na budově pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje. Ani letošní pietní akt se neobešel bez zástupců státu, armády, diplomacie, institucí či spolků. Československou obce legionářskou zastupoval předseda br. Pavel Budinský.

Sedmička agentů-parašutistů vyslaných do okupované vlasti ze Spojeného království se v kryptě chrámu ukryla krátce po úspěšném atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Po jeho smrti začali Němci běsnit ze zoufalství, neboť ani přes přísná opatření se jim nedařilo atentátníky a jejich spolupracovníky vypátrat. Teprve ohlas německého zločinu spáchaného na nevinné české obci Lidice dolehl na Karla Čurdu, agenta-parašutistu ze skupiny OUT DISTANCE, který se ukrýval u své rodiny v jižních Čechách. Sám odešel udat jemu známé informace na gestapo. Neznal sice aktuální úkryt svých spolubojovníků, ale udal statečné lidi z Prahy, Plzně, Pardubic či Lázní Bělohrad, kteří jim již od začátku roku 1942 poskytovali azyl. Spirála zatýkání pak gestapáky dovedla až k nejbližším přechovávatelům agentů-parašutistů z okruhu sokolské odbojové organizace, a nakonec i na přesné místo jejich úkrytu u členů pravoslavné církve. Brzy nad ránem 18. června 1942 tak byl chrám sv. Cyrila a Metoděje obklíčen a začalo jeho dobývání. Němci měli snahu získat hledané osoby živé, ale nepodařilo se jim to. Trojice Adolf Opálka, Jan Kubiš a Josef Bublík zemřela v boji o kúr a emporu. Poté následovalo dobývání samotné krypty, kde si nakonec čtveřice Josef Gabčík, Josef Valčík, Jaroslav Švarc a Jan Hrubý vzala život sama. Německá akce skončila nezdarem a ze sedmi československých vojáků se stali národní hrdinové.

Památku statečných vojáků i jejich spolupracovníků jsme si připomenuli v úterý 18. června dopoledne u pamětní desky nad okénkem legendární krypty, kde se před dvaaosmdesáti lety odehrálo velké drama. Deska z roku 1947 je dílem sochaře Františka Bělského, který sám během druhé světové války sloužil v řadách československé zahraniční armády a byl rovněž členem exilové Československé obce legionářské. Současní členové legionářské Obce na tradiční vzpomínkové akci nikdy nechybí.

text: br. Petr Tolar
foto: ses. Marcela Tolarová