Za Josefem Otiskem

23. 1. 2025

V sobotu 11. ledna zněly sněhem pokrytým hřbitovem v Brně-Líšni rázné vojenské povely, tóny státní hymny a večerky. Příslušníci Krajského vojenského velitelství (KVV) Ostrava a jemu podřízené pěší roty Aktivních záloh zde již tradičně vzdali hold svému patronu, účastníku druhého odboje a veliteli legendárního paravýsadku Wolfram – pplk. i. m. Josefu Otiskovi (1911-1986).

Spolu s pozůstalými, zástupci místní samosprávy a armádních útvarů, válečnými veterány a vysloužilými vojáky tak učinili také členky a členové Jednoty Československé obce legionářské (ČsOL) Ostrava 1. Nestalo se tak náhodou. V řadách jednoty totiž byli až do své smrti hned dva Otiskovi spolubojovníci z Wolframu – brig. gen. v. v. Robert Matula (1918-2012) a pplk. v. v. Vladimír Řezníček (1919-2001).

Přítomné nad místem posledního odpočinku Josefa Otiska přivítal ředitel KVV Ostrava plk. gšt. Jaroslav Medek. Slova se poté ujal předseda Jednoty ČsOL Ostrava 1 br. Martin Lokaj, který připomenul Otiskovo hrdinství před nepřítelem, profesionalitu a především pak mravní příklad. Ten plným právem zůstává povzbuzením a inspirací i dnešním příslušníkům Armády České republiky.

O sílu k naplňování Otiskova odkazu v modlitbě požádal za všechny zúčastněné kaplan Velitelství výcviku Vojenské akademie Vyškov pplk. Josef Konečný. Vzpomínku, vděk a úctu následně stvrdilo položení květinových darů, zapálení svící a minuta ticha s vojenskými poctami, které člověku Otiskových zásluh náleží.

Připomeňme, že Josef Otisk patřil k mladým důstojníkům, kteří v roce 1939 odešli do zahraničí bojovat za osvobození Němci okupované vlasti. Prošel boji ve Francii a během pobytu ve Velké Británii výcvikem, který jej měl připravit k plnění zvláštních úkolů. Tím se roku 1944 stalo nasazení v čele Wolframu – jediného ryze bojového paravýsadku vyslaného londýnským exilem na území protektorátu. Navzdory celé řadě nepříznivých okolností se Otiskovi dařilo nepříteli unikat a škodit až do samého sklonku války. Zvůli totalitní moci však po roce 1948 už neunikl. Vymazat jeho odkaz ale komunisté nesvedli. Josef Otisk nám tak dnes je hrdinou, patronem a vzorem.

text a foto: ses. Jana Hájková