Zemřel br. Jaroslav Sitar

8. 8. 2024

V pátek 2. srpna 2024 nás navždy opustil veterán druhé světové války, přímý účastník bojů na Dukle, volyňský Čech br. Jaroslav Sitar, člen Jednoty Československé obce legionářské Brno 1. Čest jeho památce.

Jaroslav Sitar se narodil 1. května 1927 v obci Budky Hrubinské na polské Volyni. Zažil obsazení Polska sovětskou Rudou armádou a následné napadení Sovětského svazu nacistickým Německem. Vše zasahovalo i do života volyňských Čechů.

V roce 1944 narukoval do 1. československého armádního sboru v SSSR. Absolvoval dvouměsíční výcvik a po výcviku byl zařazen na frontu jako telefonista 5. pěšího praporu 3. československé samostatné brigády. V sestavě armádního sboru se zúčastnil bojů o Duklu, kde byl v bojích u Stropkova zraněn. Ze zranění se léčil v nemocnici v Krosně.

Po válce odešel z armády a spolu s dalšími volyňáky se rozhodl opustit Volyň. Se svoji rodinou se usadil v Branišovicích u Pohořelic, odkud pocházela jeho manželka a na přidělené usedlosti se věnoval zemědělství. V Branišovicích hospodařil do roku 1949 a poté se přestěhoval do Trutnova. Na přání manželky se po několika letech vrátil do Branišovic, kde žil až do roku 2024.

Jeho koníčkem bylo létání na bezmotorových kluzácích. Byl jedním ze zakládajících členů leteckého klubu v Dvoře Králové nad Labem. Bezmotorovému létání se věnoval několik let a dosáhl i několika významných úspěchů. Například se svým letounem typu Blaník dosáhl rekordní výšky 7 000 metrů bez kyslíkového přístroje.

V roce 1994 vstoupil do Československé obce legionářské a působil jako funkcionář znojemské jednoty až do ukončení její činnosti. Následně se stal členem Jednoty ČsOL Brno 1.

Válečný veterán Jaroslav Sitar zemřel 2. srpna 2024 ve věku 97 let. Rozloučení s vojenskými poctami se uskuteční dne 13. srpna v 15 hodin v chrámu Páně svatého Vavřince v Branišovicích.

Vojín Jaroslav Sitar, napravo, a n rudoarmějec v době léčení ve vojenské nemocnici (rodinný archiv)

Válečný veterán br. Jaroslav Sitar při vzpomínání na své válečné zážitky v roce 2020 (foto Post Bellum)