Ladislav Lenk: Pane taxikáři! Děkuji za „vstřícný postoj“!
Je pátek 17. června. Brigádní generál Alexandr Beer se chystá položit věnec objednaný Československou obcí legionářskou u příležitosti pietního aktu před domem na rohu ulic Francouzská a Jana Masaryka, kde žil armádní generál Alois Eliáš.
Žel, chybička se vloudila. Věnec, který měla firma dodat do místa pietního aktu, je doručen do recepce hotelu Legie. Co teď? Volám Sašu Beera. „Máme problém, věnec je tady a musíme ho dopravit na místo pietního aktu. A nemám auto. Pošlu pro tebe taxi a jedeme.“ Brigádní generál je v klidu: „Já tam pojedu tramvají.“
A co já s věncem? Jasná zpráva – taxíkem je to maximálně deset minut, těch sto padesát zaplatím, hlavně, když nebude ostuda. Než tam kamarád generál dojede, jsem tam i s věncem. Popadám věnec, počkám, až přejedou desítky aut Sokolovskou ulicí po magistrále, přebíhám s věncem (chybí asi 20 minut, neb věnce v takovém případě musí byt připraveny a uspořádány do fronty předem) a vrhám se k taxíkům nejmenované firmy, které celý den postávají na náměstí I. P. Pavlova hned u metra. „Můžete mě, prosím, dovézt na roh Francouzské a ulice J. Masaryka?“ „Ani náhodou. Tímhle mi (ukazuje na věnec) znečistíte vůz.“ „Víte, pane, já jsem z obce legionářské, nejedu na pohřeb, ale k uctění památky generála Eliáše…“ „Generála? Neznám.“ Zkusil jsem to ještě dvakrát. Výsledek? Stejný. „Je to za rohem. Tam dojdete pěšky…“
Věnec věnovaný hrdinnému generálovi Eliášovi jsem poté odnesl zpět do recepce v hotelu Legie. Co dál? Chce se mi připomenout jediné. V neděli 19. června uplyne 69 let od popravy bývalého protektorátního ministerského předsedy Aloise Eliáše. Popraven byl na kobyliské střelnici pouhý den po hrdinném boji čs. parašutistů v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Generál Eliáš představoval jednu z nejvýznamnějších osobností české vojenské rezistence proti nacistům. Řídil se zásadou „pracovat proti Němcům především doma“ a tu také beze zbytku naplňoval. Není tedy divu, že byl hned při příjezdu říšského protektora Reinharda Heydricha do Prahy 27. května 1942 zatčen, poté odsouzen a nakonec popraven. Bývalý prezident Václav Havel generála Eliáše v roce 1996 vyznamenal in memoriam za vynikající zásluhy o stát Řádem Bílého lva.
Víte to, pane „vstřícný“ taxikáři? Jak často luxujete kufr vašeho vozu od jehličí z památního věnce?
Ladislav Lenk, foto: tentokrát nemám, neb bych také mohl fotoaparátem někoho praštit