Vzpomínka na hrdiny protinacistického odboje
V Kolíně a nedalekých Lošanech se v pondělí 12. září konala tradiční vzpomínka připomínající narození hrdinů protinacistického odboje brigádního generála in memoriam Václava Morávka a brigádního generála in memoriam Josefa Mašína.
Pietní akt v Kolíně u pamětní desky štábního kapitána Václava Morávka zahájil přelet bitevních letounů L-159 Armády České republiky. Na tribuně s čestnými hosty jsme mohli spatřit řadu významných osobností: místopředsedu Senátu PČR Přemysla Sobotku, senátora Pavla Lebedu, poslance Miroslava Jeníka, ministra vnitra Jana Kubiceho, zástupce náčelníka GŠ AČR generálmajora Františka Maleninského, bývalého náčelníka GŠ AČR armádního generála Jiřího Šedivého, předsedu Společnosti Václava Morávka Pavla Pobřísla a také rodinné příslušníky samotných legendárních Tří králů – Balabána, Mašína a Morávka – v čele s dcerou Josefa Mašína Zdenou Mašínovou a jeho vnučkou Sandrou.
Československou obec legionářskou zastupovali čestný předseda ČsOL armádní generál Tomáš Sedláček a brigádní generál Miloslav Masopust. Ti také položili věnec ČsOL k pamětní desce štábního kapitána Václava Morávka, člověka, který, jak bylo během pietního aktu několikrát připomenuto v proslovech, je i dnes pro nás vzorem čestného vojáka věrného přísaze, vlastence a statečného bojovníka za svobodu.
Za účasti zmíněných osobností a také ministra obrany Alexandra Vondry se pak odehrál další pietní akt v obci Lošany, v místě, kde se na statku s popisným číslem 1 narodil Josef Mašín, další z členů skupiny Tři Králové. I zde bylo připomenuto hrdinství této zpravodajsko-sabotážní skupiny, která po řadu měsíců svými odvážnými kousky přiváděla k zuřivosti nacistické okupanty. Josef Mašín byl nakonec zatčen v květnu 1941 a 30. června 1942 popraven na kobyliské střelnici v Praze.
Také v Lošanech br. Tomáš Sedláček a br. Miloslav Masopust uctili památku tohoto statečného člověka a bojovníka protinacistického odboje položením věnce ČsOL.
Text a foto: Ladislav Lenk