Boje u Terronu a Vouziers
V létě 1918 prodělala čs. brigáda bojový křest v Alsasku a v září 1918 se přesunula do Champagne, kde se měla zapojit do chystané ofenzívy v okolí Remeše. Zde se stala součástí IV. armády gen. Gourauda, která po namáhavém pochodu dosáhla 12. října břehy řeky Aisne od Grandpré až po Rethel v úpatí pohoří Argonne. Za úkol měla překročit řeku a pokračovat v postupu ve směru Sedan-Mezieres. Útok IX. armádního sboru, který tvořily 134. a 53. divize, měl vytvořit široké předmostí na východ od Vouziers na výšinách Falaise-Vandy. Od 15. října začala 53. divize směňovat vyčerpanou 48. divizi pod Vouziers se 106. brigádou na pravém a 1. československou brigádou na levém křídle.
Boje o Terron-sur-Aisne
Dne 14. října byl kpt. Husák jmenován velitelem I. praporu 21. čs. stř. pluku, a to jako první čs. důstojník na podobné pozici. Jeho I. prapor dostal za úkol vystřídat 1. pluk Zuávů nad řekou Aisnou a jejím paralelním kanálem. Levá hranice úseku byla na severovýchodním svahu kóty 149, pravá 600 m na jih od farmy Echarson. První linii obsadily Šidlíkova a Vlasákova rota s třemi četami kulometů, v záloze zůstala Plívova rota a četa kulometů. Již v noci ze 17. na 18. října utrpěl prapor první ztráty během německého ostřelování.
V plánované ofenzívě měl Husákův prapor obsadit městečko Terron-sur-Aisne, přičemž prostor operací byl vymezen zleva obcí a zprava kótou 170. Útok měl proběhnout přes přechody přes Aisnu, které usilovně budovali pod neustálou nepřátelskou palbou muži francouzského 8. ženijního pluku a to poté, co napravo položený sousední 319. pluk obsadí kótu 153 u vesnice Vandy. Obsazení kóty proběhlo úspěšně 18. října, prapor však žádný další rozkaz neobdržel. Ten přišel až 20. října a kpt. Husák měl vyslat jednu rotu do Terronu, kde měla zaměnit rotu 319. pluku, která ves obsadila.
Úkol obsadit město připadl 1. rotě kpt. Šidlíka posílené o kulometnou četu. Rota zahájila postup ve 20.00 hodin a po přechodu řeky ve 23.00 hodin dosáhla Terronu, kde navázala kontakt s Francouzi a obsadila severní a severovýchodní okraj vesnice. Hned ráno 21. října kolem 8. hodiny se její postavení stalo cílem silné dělostřelecké palby a následného útoku německé pěchoty III. praporu 237. pěšího pluku. Útok přicházel z kóty 170 a byl podporován silnou palbou kulometů. Šidlíkovi muži museli pod jeho tlakem ze vsi ustoupit, ale záhy se zreorganizovali a provedli rychlý protiútok, kterým Němce z obce vytlačili. Ti záhy přešli opět v protiútok, který Čechoslováci úspěšně odrazili. Němcům proto přisunuli posily a zahájili další útok. Německá pěchota postupovala k Terronu v několika řadách za sebou a se silnou dělostřeleckou podporou. K odražení třetího útoku již 1. rota neměla dostatek sil a po 12. hodinách těžkých bojů ustoupila před přesilou ke statku Macquart. Po celou dobu jim neocenitelnou podporu poskytovalo francouzské dělostřelectvo.
Ve 13.00 hod. přišel rozkaz zaútočit na Terron celým praporem a zmocniti se ho stůj co stůj. Prudký útok Němce překvapil, a ačkoliv silně ostřelovali čs. vojáky děly a kulomety, ti se kolem 15. hodiny zmocnili celé vesnice, zorganizovali její obranu ze všech směrů a navázali spojení s 319. plukem. Večer dorazila do Terronu půlrota 6. roty II. praporu pod velením por. Lexy. Němci se o další protiútok nepokusili, ve zničené vsi byl však nedostatek úkrytů a vyčerpaní vojáci byli vystaveni silné dělostřelecké palbě. Tak tomu bylo i celý následující den. Zásobování bylo možné provádět pouze po přechodech přes řeku Aisnu, což bylo velmi nebezpečné a prováděla jej Lexova záložní půlrota.
Za úsvitu 23. října se Němci pokusili o protiútok. Přivolaná dělostřelecká přehrada a přesná střelba čs. kulometů ale jejich pokus zmařily. Němci proto prorazili hráze a okolí Terronu zaplavili, což pohyb ještě více zkomplikovalo. Během intenzivního německého ostřelování byl zasažen úkryt oblíbeného velitele 2. roty por. Plívy, který padl. Následující den přišel rozkaz, že Terron musí být udržen za každou cenu. V noci z 25. na 26. října došlo k částečnému vystřídání vojáků zbytkem 6. roty por. Lexy. Po celou dobu pokračovalo těžké ostřelování osady.
Dne 27. října v 16.00 hodin zaútočila francouzská 36. divize severně od postavení I. praporu na výšiny severně od Voncq. Šidlíkova 1. rota a Kloudova 1. kulometná četa je svou palbou podporovaly. Francouzským jednotkám se podařilo výšiny dobýt, čímž se muselo německé dělostřelectvo stáhnout z pozic a Terronu se částečně ulevilo. Následující den začala opadat voda ze záplav a v noci z 29. na 30. října byl slyšet hluk, jak pravděpodobně Němci odsouvali lehká děla, jejichž palba umlkla. V téže noci velitel kulometné roty por. Matička s nasazením života šířil zprávu, že vzniklo samostatné Československo.
Poslední říjnový den přišel rozkaz, že prapor bude vystřídán praporem 408. pluku, který následně provede útočnou operaci. Již večer tak za velmi prudkého dělostřeleckého ostřelování začali čs. vojáci přecházet Aisnu a ráno následujícího dne již odpočívali v údolí na sever od Contreuve. Po několikahodinovém odpočinku nastoupil celý prapor i s ostatními jednotkami pluku pochod do blízkých lesů, kde měly strávit několik dní zaslouženého odpočinku. Ztráty I. praporu v bojích o Terron činily 31 mrtvých, 175 raněných a 12 nezvěstných.
Po celou dobu bojů o Terron stál II. prapor 21. čs. střeleckého pluku v záloze ve Vrizy, odkud podporoval kulomety akce I. praporu a jemuž na pomoc vyslal zmíněnou 6. rotu. Zbylé dvě roty pomáhaly francouzským ženistům s opravou přechodů přes Aisnu. Prapor tak utrpěl největší ztráty dělostřeleckým ostřelováním.
Boje u Vandy
Po příchodu k řece Aisně byl III. prapor 21. čs. střeleckého pluku nejprve v plukovní záloze u vesnic Loisy a Vrizy, kde byl pod neustálým německým dělostřeleckým ostřelováním. Zde dostal 23. října rozkaz převzít od části 319. pluku okraj vesnice Vandy. Kolem 17. hodiny vojáci po jediném nezničeném mostu, pod prudkou dělostřelbou a se ztrátami, překonali rozvodněnou Aisnu a zaujali pozice proti vsi. Následně zaútočili na ves, kterou rychle obsadili. Večer byl dán rozkaz k útoku na výšinu za vesnicí, jejíž vrchol se podařilo obsadit. Zde zcela chyběly zákopy, takže postavení bylo vybudováno v kráterech po granátech, které byly propojeny narychlo vyhloubenými chodbami. Tato činnost samozřejmě neunikla Němcům, kteří okamžitě zahájili ostřelování těchto postavení. Brzy se přidaly i letecké útoky.
Čs. vojáci v těchto postaveních odrazili několik německých útoků, přičemž s každým jejich neúspěchem jen rostla dělostřelecká palba, včetně použití plynových granátů. Dokonce se podařilo 27. října sestřelit jedno z německých letadel. Bohužel večer 29. října byl střepinou granátu zabit oblíbený velitel 10. roty por. Martínek. V těchto tvrdých podmínkách vydržel prapor do noci z 30. na 31. říjen, kdy byl vystřídán Francouzi.
Boje u Vouziers
Po přechodu do operačního prostoru byl 22. čs. střelecký pluk určen do druhého sledu. Dne 18. října měl I. prapor obsazenou pozici u Grivy-Loisy, II. prapor byl v zákopech a sklepích Goegny-Loisy a III. prapor s velitelstvím pluku byl maskován v rokli jižně od Tourcelles-Chaumont. Ten den provedly francouzské pluky 53. a 134. divize útok na jižním úseku na německé pozice u vesnic Chesters a Vandy za řekou Aisnou, které se proti původním předpokladům podařilo rychle dobýt. Proto zahájili Němci následující den zuřivé protiútoky čerstvými pluky IV. bavorské divize a dařilo se jim Francouze vytlačovat. Situace na jižním úseku 53. divize byla těžká, a proto velitel divize přesunul II. prapor 22. čs. střeleckého pluku do okolí Mars-Sous-Bourcq, aby chránil bok 106. brigádě.
Na severním úseku divize udržel 319. pluk vesnici Vandy, a dokonce dobyl městečko Terron-sur-Aisne. Poté, co byl vyčerpaný 319. pluk vystřídán čerstvým 205. plukem a 21. čs. střeleckým plukem, vzplály několikadenní těžké boje o Terron. Na jižním křídle 53. divize a u sousední 134. divize začala být situace kritická. Pluky 134. divize byly Němci zatlačeny u potoka Fournelle až k Aisně a byly pod neustálými leteckými útoky. Dopoledne 21. října dostal 22. čs. střelecký pluk rozkaz k přesunu směrem k nepříteli do pozic na řece Aisně, aby zajistil pravý bok divize.
V průběhu dne se II. prapor 22. čs. střeleckého pluku díky krytu lesíčku a terénních nerovností dostal nepozorovaně až k Aisně, kterou jako první překonala 5. rota s četou kulometů pod velením npor. Rytíře. Údolí však bylo zatopeno, takže přechod byl možný jen po provizorních mostcích, které však byly neustále ostřelovány Němci. Přesto se v pořádku přesunuli k okraji lesa Pt. Ban, kde již kolem 17. hodiny odrazili německý útok. Jedna z hlídek 5. roty se ale dostala blízko k nepřátelským pozicím, kde došlo k zuřivému boji a zajetí tří legionářů. Tím se Němci dozvěděli, že na linii jsou Čechoslováci, což vedlo k zintenzivnění jejich útočných aktivit. Aby velení podnítilo bojovnost bavorské divize, rozepsalo pro mužstvo velké odměny. Večer přešla Aisnu 6. rota npor. Rejholce. Mířila ke vsi Chestres, která měla být v německých rukou. Zjistila však, že jsou zde Francouzi, které vystřídala a prodloužila tak levé křídlo 5. roty. Následně přes řeku přešla i 7. rota s kulomety jako záloha.
V noci přišel rozkaz, že je 22. čs. střelecký pluk přidělen vyčerpané 134. divizi a má se připravit k útoku. Zatímco I. prapor zůstal jako záloha mezi Botonem a Chestrem, II. prapor měl zaútočit na dvorec Pt. Ban severně od potoka Fournelle a III. prapor měl útočit na nevysokou kótu 153 severně od vesnice Chestres. Jednalo se o velmi složitý úkol. Jak dvorec Pt. Ban, tak kóta 153 byly velmi dobře opevněny betonovými bunkry a chráněny mohutnými drátěnými překážkami a mnoha kulomety. Během přesunu do pozic musel I. a III. prapor projít městem Vouziers, kde byly prapory ostřelovány německým dělostřelectvem. Další ztráty utrpěly jednotky německou dělostřelbou při přechodu přes řeku Aisnu, kde Němci používali i plynové granáty. Pluku se během noci i přes utrpěné ztráty podařilo zaujmout výchozí postavení pro útok.
Ten jako první zahájil za svítání 22. října III. prapor postupem na kótu 153, rozprostírající se nad vesnicí Chestres. Poté co ji 9. a 10. rota obtížně dosáhly, okamžitě se staly terčem silné kulometné palby, která jim způsobila těžké ztráty. Záhy se přidalo i dělostřelectvo a letectvo, čímž bylo znemožněno zásobování a odsun raněných. Velké ztráty způsobila i palba do boků postupujících jednotek z opevněného dvorce Pt. Ban. Dobytí kóty 153 se nezdařilo, ačkoliv k jejímu dosažení chybělo 20–30 kroků. V průběhu bojů se sice podařilo zajmout 8 Němců, ale úkol se splnit nepodařilo.
Pod německý útok se dostal i II. prapor 22. čs. stř. pluku a nemohl tak zahájit svou operaci. Po úporné obraně však německý tlak polevil, II. prapor v 15.00 hodin dostává rozkaz zaútočit na dvorec Pt. Ban. Celý prapor vyrazil současně a bez dělostřelecké přípravy. 5. rota postupovala přímo na Pt. Ban, 7. rota vlevo od něj a 6. rota za ním. Smělý útok Němce překvapil a čs. vojáci rychle obsadili nepřátelské zákopy. Zde zajali 19 Němců, včetně velitele praporu, ukořistili jedno 77 mm dělo, 4 minomety, 6 těžkých a 9 lehkých kulometů. Také tím ulehčili sousednímu zle tísněnému III. praporu. V noci se postavení II. praporu stalo cílem neúspěšného německého protiútoku. Ráno pak pokračoval II. prapor v postupu až k cestě z mlýna Landéves do Vandy, čímž dosáhl svého divizního cíle. Velitel armády Gouraurd ocenil vítězný boj II. praporu 22. čs. střeleckého pluku a citoval jej v armádním rozkaze pro chrabrost. Později vlastní rukou dekoroval praporec II. praporu francouzským Válečným křížem s palmou.
Přestože III. prapor zesílil obě čelní roty 11. rotou, nepodařilo se mu ani během dne, ani v noci obsadit kótu 153. Všechny pokusy se tříštily o mohutný odpor a byly krvavě odraženy. Teprve 24. října byl naplánován řádný útok na kótu 153 za silné podpory dělostřelectva. V 15.00 hodin vyrazil III. prapor s posilou 2. roty I. praporu do útoku. Prudkou ztečí bylo dosáhnuto první line západních zákopů a začal boj muže proti muži. V tu chvíli ale Němci vynesli kulomety z pevnůstek k drátěným překážkám, které se nepodařilo zničit, a zahájili palbu do zad útočníků. Čechoslováci se tak opět museli stáhnout. Následující den došlo k vystřídání III. praporu I. praporem 22. čs. střeleckého pluku, který se měl o získání krvavé kóty 153 rovněž pokusit. Mnoho mužů III. praporu však neodešlo, zůstalo v liniích a 26. října v 16.00 hodin se účastnili dalšího pokusu o zteč. Ta byla opět odražena přesnou kulometnou palbou. Proto byl na následující den naplánován rozsáhlejší útok, kdy měla I. prapor z jihu podpořit rota sousedního 65. pluku a 5. rota II. praporu 22. čs. pluku z jihu. Útok, podpořený mohutnou dělostřelbou, započal v 15.00 hodin. Útočícím jednotkám se sice podařilo obsadit několik pevnůstek a zákopů, ale kulometná palba z nepoškozených betonových bunkrů na odvrácených svazích kóty 153 a palba z kulometů, umístěných v hloubce obrany na kopcích za potůčkem Chalone, postupující jednotky zastavila. Francouzské velení nepodpořilo dostatečnými silami pravé křídlo útočícího praporu, které by mohlo obchvatem zlomit německý odpor, a tak se útočníci po silném německém protiútoku musely z kóty 153 opět stáhnout. Ještě v noci 28. října, v době, kdy byla již v Praze vyhlášena Československá republika, útočili a umírali na kótě 153 českoslovenští vojáci.
Dne 29. října přechází pluk opět pod velení 53. divize. Prapory zdokonalovaly své pozice a zesilovaly zákopy. Po celou dobu byly jednotky pod silným dělostřeleckým i leteckým bombardováním a údolí řeky Aisny bylo téměř nepřetržitě zamořeno plynem, což přinášelo další ztráty. V noci z 30. na 31. října byl vyčerpaný 22. čs. střelecký pluk vystřídán 161. a 251. plukem a odešel do okolí St. Pierre-a-Arne na odpočinek a k doplnění početních stavů. Během těžkých bojů přišel pluk o 177 padlých a 564 raněných.
text: Michal Rak
foto: Archiv ČsOL
Seznam padlých, zemřelých a nezvěstných legionářů z bojů na argonské frontě
Seznam ztrát Čs. střelecké brigády z bojů u Terronu, Vouziers, Chestres a Vandy prošel důkladnou revizí a aktualizací, přesto přetrvává řada nejasností. Základním zdrojem informací byl první díl sborníku „Československá legie ve Francii“ vydaného roku 1928, práce Josefa Fišery mapující československé vojenské hroby ve Francii, soupis ztrát 21. čs. střeleckého pluku uložený ve Vojenském historickém archivu Praha i poznámky generála Otakara Husáka. Předkládaný seznam je komparací těchto použitých pramenů, která by měla vnést více pořádku do často chybějícího přehledu ztrát našich legionářů. Největší nesrovnalosti panují okolo vojáků, kteří zemřeli na následky zranění v době, kdy boje probíhaly, nebo podlehli svým zraněním v době následné, vzdálení i několik měsíců. Zde je velmi obtížné dobře určit, kterých se týkají zranění utrpěná v souvislosti s boji na sledovaném úseku fronty, a kterých se týkají nemoci či zranění získaná v době předešlé. Tato oblast, tedy pobyt legionářů ve francouzských polních nemocnicích a ambulancích a jejich úmrtí, vyžaduje hlubší badatelský zájem.
Dle zpracovaného seznamu měla brigáda 196 padlých, 63 zemřelých na následky zranění a nemocí, a 16 nezvěstných. U těchto, celkem 275 legionářů, známe jejich jména. Posledním místem jejich odpočinku se ve většině případů stal francouzský vojenský hřbitov ve Vouziers, kde leží v samostatných hrobech pochováno 160 československých vojáků. Dalších 160 neidentifikovaných vojáků má být pochováno v hromadném hrobě. Ostatní legionáři byli pochováni na hřbitovech v blízkosti nemocnic, ve kterých zemřeli.
PADLÍ
Adamec František, ročník 1898, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Adamec Jan, ročník 1892, padl 21. 10. 1918 u Terronu
Bambousek Josef, ročník 1890, padl 9. 11. 1918 u Chestres (kóta 153)
Bárta František, ročník 1892, padl 22. 10. 1918 u Vouziers
Benedik (Benedikt) Josef, ročník 1895, padl 22. 10. 1918 u Vouziers
Beneš Jan, ročník 1886, padl 22. 10. 1918 u Vouziers
Berger Alois, ročník 1885, padl 24. 10. 1918 u Condé les Vouziers
Bezouška Rudolf, ročník 1899, padl 22. 10. 1918 u Vouziers
Bílek Václav, ročník 1892, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Böhm Antonín, ročník 1894, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Boubín Josef, ročník 1880, padl 23. 10. 1918 u Vouziers
Brožek František, ročník 1879, padl 24. 10. 1918 u Terronu
Bulina František, ročník 1885, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Burda František, ročník 1876, padl 22. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Čečák Josef, ročník 1887, padl 22. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Čermák Josef, ročník 1890, padl 26. 10. 1918 u Terronu
Černý Václav, ročník 1895, padl 21. 10. 1918 u Terronu
Černý Vilém, ročník 1891, padl 23. 10. 1918 u Vouziers
Danihelka Josef, ročník 1893, padl 21. 10. 1918
Dembický František, ročník 1892, padl 21. 10. 1918 u Terronu
Dlouhý Rudolf, ročník 1884, padl 21. 10. 1918 u Terronu
Dobiáš Jan, ročník 1896, padl 25. 10. 1918 u Vandy
Dohnanský Pavel, ročník 1894, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Doškář Josef, ročník 1889, padl 24. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Durchánek František, ročník 1896, padl 29. 10. 1918 u Condé les Vouziers
Duroška Pavel, ročník 1879, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Dušek Josef, ročník 1893, padl 21. 10. 1918 u Terronu
Dvořáček Josef, ročník 1883, padl 27. 10. 1918 u Terronu
Endal Jan, ročník 1897, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Fau (Fan) Josef, ročník 1893, padl 25. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Fedor Martin, ročník 1890, padl 24. 10. 1918 u Terronu
Fiala Václav, ročník 1896, padl 22. 10. 1918 u Vouziers
Fořt Filip, ročník 1881, padl 23. 10. 1918 u Loisy
Gottvald František, ročník 1891, padl 28. 10. 1918 u Vandy
Hanousek (Hanoušek) Josef, ročník 1893, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Hantl Karel, ročník 1890, padl 22. 10. 1918 u Vouziers
Hatle Josef, ročník 1897, padl 27. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Hejduk Jan, ročník 1881, padl 24. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Hofhansl (Holfhanzl) František, ročník 1890, padl 21. 10. 1918 u Terronu
Holas (Holaš) Josef, ročník 1891, padl 22. 10. 1918 u Vouziers
Holoubek Bohumil, ročník 1893, padl 22. 10. 1918 u Vouziers
Holub Rudolf, ročník 1887, padl 22. 10. 1918 u Vouziers
Hon František, ročník 1887, padl 29. 10. 1918 u Vouziers
Honěk Josef, ročník 1886, padl 22. 10. 1918 u Vouziers
Horajs Rudolf, ročník 1891, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Horčička Václav, ročník 1893, padl 30. 10. 1918 u cesty Vandy-Vrizy
Houdek František, ročník 1890, padl 30. 10. 1918 u cesty Vandy-Vrizy
Houdek František, ročník 1890, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Hrouda Josef, ročník 1897, padl 21. 10. 1918 u Terronu
Hrozienčík Josef, ročník 1886, padl 27. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Hubeňák Štefan, ročník 1894, padl 21. 10. 1918 u Terronu
Humera Jan, ročník 1898, padl 22. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Hynčík Václav, ročník 1895, padl 21. nebo 22. 10. 1918 u Terronu
Chundela Václav, ročník 1886, padl 19. 10. 1918 u cesty Grivy-Loisy
Jelínek Josef, ročník 1891, padl 22. 10. 1918 u Vouziers
Jindáček František, ročník 1884, padl 22. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Jura Bohumil, ročník 1894, padl 21. 10. 1918 u Terronu
Juráček Josef, ročník 1897, padl 19. 10. 1918 u cesty Grivy-Loisy
Juruška Ladislav, ročník 1885, padl 24. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Kadlubec Josef, ročník 1895, padl 28. 10. 1918 u Terronu
Kalčič Ladislav, ročník 1884, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Kalous Rudolf, ročník 1888, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Kaluža Matouš, ročník 1895, padl 24. 10. 1918 u Vandy
Karásek Josef, ročník 1884, padl 21. 10. 1918 u Terronu
Kaše František, ročník 1891, padl 22. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Kaucký (Kautský) Václav, ročník 1881, padl 24. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Kazár Matěj, ročník 1891, padl 24. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Klener Jan, ročník 1884, padl 28. 10. 1918 u Terronu
Klíma František, ročník 1885 nebo 1887, padl 27. 10. 1918 u Condé les Vouziers
Knespl Karel, ročník 1897, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Knotek Jan, ročník 1893, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Knotek Josef, ročník 1897, padl 27. 10. 1918 u Terronu
Koděra (Choděra) Alois, ročník 1881, padl 21. 10. 1918 u Terronu
Kohout Antonín, ročník 1890, padl 22. 10. 1918 u Vouziers
Kolář Vojtěch, ročník 1895, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Koller Jaroslav, ročník 1898, padl 22. 10. 1918 u Vouziers
Kopecký Antonín, ročník 1890, padl 24. 10. 1918 u Vouziers
Kopečný Jan, ročník 1892, padl 21. 10. 1918 u Terronu
Kořízek Josef, ročník 1890, padl 22. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Kos František, ročník 1883, padl 28. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Kotek Rudolf, ročník 1884, padl 24. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Kotchera Václav, ročník 1888, padl 23. 10. 1918 u Vouziers
Koudelka Tomáš, ročník 1884, padl 24. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Koutník Josef, ročník 1897, padl 25. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Kovačevič Štěpán, ročník 1895, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Kozelka František, ročník 1888, padl 31. 10. 1918 u Sugny, Ardennes
Král Bohumil, ročník 1897, padl 24. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Krejčí Karel, ročník 1893, padl 22. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Krejčí Karel, ročník 1897, padl 22. nebo 23. 10. 1918 u Vouziers
Krofta Václav, ročník 1882, padl 23. 10. 1918 u Terronu
Kříž Antonín, ročník 1880, padl 26. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Křižan (Křížan) František, ročník 1891, padl 23. 10. 1918 u Vouziers
Kubát Karel, ročník 1889. padl 26. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Kubla Jaroslav, ročník 1889, padl 21. 10. 1918 u Terronu
Kučera Jan, ročník 1891, padl 23. 10. 1918 u Vouziers
Kudláček Stanislav, ročník 1896, padl 22. 10. 1918 u Condé les Vouziers
Kulman Karel, ročník 1891, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Kurivial František, ročník 1888, padl 22. 10. 1918 u Vouziers
Langer Karel, ročník 1891, padl 22. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Libenský Antonín, ročník 1889, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Lorenc František, ročník 1889, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Losinecký (Losinský) Josef, ročník 1878, padl 23. 10. 1918 u Chestres
Lošan Andrej (Ondřej), ročník 1887, padl 27. 10. 1918 u Vouziers
Lukáš Filip, ročník 1892, padl 21. 10. 1918 u Vouziers
Malínský Jan, ročník 1897, padl 29. 10. 1918 u Vouziers
Malý Josef, ročník 1892, padl 19. 10. 1918 u Terronu
Mančal (Mančál) Jan, ročník 1886, padl 25. nebo 27. 10. 1918 u Condé les Vouziers
Markes (Markeš) Jan, ročník 1895, padl 29. 10. 1918 u Vouziers
Martinek Jan, ročník 1886, padl 29. 10. 1918 u Vandy
Masný Petr, ročník 1882, padl 24. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Matuš Jan, ročník 1880, padl 18. 10. 1918 u Terronu
Medřický Václav, ročník 1895, padl 24. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Melzner (Melzer) František, ročník 1879, padl 24. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Merta Josef, ročník 1889 nebo 1890, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Miča (Míča) Alois, ročník 1891, padl 20. 10. 1918 u Vouziers
Miert Pavel, ročník 1888 nebo 1889, padl 21. 10. 1918 u Terronu
Milichovský František, ročník 1893, padl 24. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Mírovský Josef, ročník 1882, padl 19. 10. 1918 u Terronu
Mlčoušek František, ročník 1895, padl 23. 10. 1918 u Vouziers
Náhlíček Václav, ročník 1895, padl 22. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Nekuda František, ročník 1882, padl 22. 10. 1918 u Vouziers
Němeček Stanislav, ročník 1889, padl 25. 10. 1918 u Vouziers
Netopil Miloslav, ročník 1895, padl 24. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Netrefa Vladimír, ročník 1895 nebo 1896, padl 21. 10. 1918 u Terronu
Nevyhoštěný František, ročník 1880 nebo 1889 nebo 1891, padl 21. 10. 1918 u Terronu
Pacan Ilko, ročník 1884 nebo 1886, padl 19. 10. 1918 u Terronu
Petrlák Rudolf, ročník 1888, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Petržilka Karel, ročník 1892, padl 22. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Plíštil Josef, ročník 1897, padl 22. 10. 1918 u Vouziers
Plodík Antonín, ročník 1893, padl 22. 10. 1918 u Vouziers
Posnar (Pošnar) Ladislav, ročník 1892, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Pospíšil Antonín, ročník 1887 nebo 1889, padl 22. 10. 1918 u Terronu
Pospíšil Jan, ročník 1884, padl 29. 10. 1918 u Vandy
Pouba Josef, ročník 1888, padl 25. 10. 1918 u Terronu
Praštil Václav, ročník 1888, padl 24. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Procházka Vít, ročník 1893, padl 26. 10. 1918 u Vouziers
Provazník Josef, ročník 1895, padl 24. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Pytlík Bohumil, ročník 1896, padl 21. 10. 1918 u Terronu
Rabas (Rabaš) František, ročník 1891, padl 25. 10. 1918 u Terronu
Roztočil Josef, ročník 1888 nebo 1891, padl 29. 10. 1918 u Terronu
Roztočil Václav, ročník 1894, padl 21. 10. 1918 u Terronu
Růžička Jan, ročník 1885, padl 23. 10. 1918, padl u Chestres (kóta 153)
Rychnovský Karel, ročník 1896, padl 21. 10. 1918 u Terronu
Řeháček Josef, ročník 1895 nebo 1896, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Sehnoutka Rudolf, ročník 1896, padl 22. 10. 1918 u Vrizy
Schüssel (Šísl) Alois, ročník 1891, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Sklenička Jaroslav, ročník 1899, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Soumar Havel, ročník 1893, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Stehlík Bohumil, ročník 1882 nebo 1892, padl 24. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Stloukal Eduard, ročník 1888, padl 24. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Studnička Josef, ročník 1890, padl 22. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Sypták Jan, ročník 1889, padl 27. 10. 1918 u Loisy
Syrový Jan, ročník 1893, padl 21. 10. 1918 u Terronu
Šašinka (Šašnička) Jan, ročník 1884, padl 22. 10. 1918 u Terronu
Šebek (Šetek) Antonín, ročník 1899, padl 24. 10. 1918 u Terronu
Šebesta Jan, ročník 1892, padl 29. 10. 1918 u Terronu
Šenkýř Josef, ročník 1897, padl 23. 10. 1918 u Terronu
Šimík Josef, ročník 1891, padl 21. 10. 1918 u Terronu
Šimůnek Josef, ročník 1889, padl 18. 10. 1918 u Terronu
Šipka (Šípek) Karel, ročník 1885, padl 23. 10. 1918 u Vouziers
Šipula (Šipulka, Szypula) František, ročník 1896, padl 22. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Šišpera Jakub, ročník 1884, padl 22. 10. 1918 u Vouziers
Šourek Václav, ročník 1898, padl 21. 10. 1918 u Terronu
Štolba Josef, ročník 1889 nebo 1898, padl 27. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Šulc Josef, ročník 1875, padl 24. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Švec Michal, ročník 1896, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Švoma Alois, ročník 1894, padl 22. 10. 1918 u Terronu
Teplý František, ročník 1889, padl 23. nebo 25. 10. 1918 u Vouziers
Theodor Václav, ročník 1891, padl u Vouziers
Topol Václav, ročník 1883 nebo 1893, padl 24. 10. 1918 u Terronu
Trávníček Karel, ročník 1896, padl 17. 10. 1918 u Terronu
Trpák Jan, ročník 1889, padl 23. 10. 1918 u Vandy
Turek Tomáš, ročník 1885, padl 29. 10. 1918 u Terronu
Ujka Karel, ročník 1892, padl 23. 10. 1918 u Vandy
Urban Jaroslav, ročník 1892, padl 19. 10. 1918 u Terronu
Vacek Václav, ročník 1888, padl 22. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Vachout Václav, ročník 1885, padl 24. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Vališ Martin, ročník 1895, padl 24. 10. 1918 u Condé les Vouziers
Vaněk Josef, ročník 1890, padl 23. 10. 1918 u Chestres
Vávra Antonín, ročník 1890, padl 22. 10. 1918 u Terronu
Vich Jan, ročník 1869, padl 23. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Vinter (Winter) Václav, ročník 1885, padl 24. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Volenec Josef, ročník 1895, padl 24. 10. 1918 severně od Chestres
Vomáčka Václav, ročník 1887, padl 24. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Vondrák František, ročník 1884, padl 18. 10. 1918 u Terronu
Voňka (Vonka) František, ročník 1893, padl 24. 10. 1918 u Terronu
Votýpka Václav, ročník 1891, padl 22. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Vrňák František, ročník 1882 nebo 1883, padl 30. 10. 1918 u Vrizy
Vrňák Josef, ročník 1894, padl 22. 10. 1918 u Vouziers
Vychodil Adolf, ročník 1897, padl 24. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Wašta (Vašta) Vojtěch, ročník 1893, padl 24. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Wurm Miloš, ročník 1892, padl 24. 10. 1918 severně od Chestres
Zálicha Rudolf, ročník 1885, padl 22. 10. 1918 u Chestres (kóta 153)
Závodský Antonín, ročník 1887, padl 22. 10. 1918 u Terronu
Žalmánek Pavel, ročník 1894, padl 21. 10. 1918 u Terronu
Želibabka (Želibapka) Jan, ročník 1890 nebo 1882, padl 27. 10. 1918 severozápadně od Vouziers
ZEMŘELÍ NA NÁSLEDKY ZRANĚNÍ
Andršt (Andrš) Rostislav (Rudolf), ročník 1885, zemřel 29. 10. 1918 v ambulanci I/21 u Somme-Py
Bakeš Alois, ročník 1889, zemřel 25. 10. 1918 v nemocnici v Auve
Bárta Antonín, ročník 1897, zemřel 31. 10. 1918 v nemocnici Pantheon v Paříži
Buqvis (Bukviš) Juraj, ročník 1886, zemřel 25. 10. 1918 v nemocnici v Auve
Bursa Antonín, ročník 1893, zemřel 25. 10. 1918 nebo 25. 11. 1918 v ambulanci 6/9 u Semide
Čáp František, ročník 1899, zemřel 1. 11. 1918 v ambulanci I/21 u Somme-Py
Devera Antonín, ročník neznámý, zemřel 22. 10. 1918 v ambulanci 105/13 u Bussy le Chateau
Faktor Rudolf, ročník 1892, zemřel 16. 11. 1918 v ambulanci 105/13 u Bussy le Chateau
Galle Jaroslav, ročník 1897, zemřel 31. 10. 1918 v ambulanci I/21 u Somme-Py
Gudac (Gudáč) Karel, ročník 1885, zemřel 24. 10. 1918 v ambulanci I/21 u Somme-Py
Jedlička Josef, ročník 1897, zemřel 22. 10. 1918 v nemocnici v Auve
Jirout Jan, ročník 1895, zemřel 27. 10. 1918 v nemocnici v Auve
Klíma Rudolf, ročník 1895, zemřel 19. 10. 1918 v nemocnici v Auve
Kolařík František, ročník 1897, zemřel 1. 11. 1918 v nemocnici č. 54 u Chalons-sur-Marne
Kornas (Kornáš) František, ročník 1886, zemřel 1. 11. 1918 v nemocnici v Auve
Koryčanský Hynek (Ignác), ročník 1894, zemřel 31. 10. 1918 v nemocnici Grand Palais v Paříži
Kuba František, ročník 1893, zemřel 28. 10. 1918 v ambulanci I/21 u Somme-Py
Kubašta Václav, ročník 1896, zemřel 24. 10. 1918 v nemocnici v Auve
Kulatý Jan, ročník 1890, zemřel 4. 11. 1918 v nemocnici v Auve
Kvěch Josef, ročník 1891, zemřel 23. 10. 1918 v nemocnici 7/7 u Vertus
Lážnovský František, ročník 1893, zemřel 22. 10. 1918 v ambulanci 6/9 u Semide
Lehrl Čeněk (Vincenc), ročník 1897, zemřel 11. 11. 1918 v nemocnici Suburbain de Montpellier
Macanga Václav, ročník 1879, zemřel 30. 10. 1918 v ambulanci I/21 u Somme-Py
Mazanec Josef, ročník 1888, zemřel 29. 10. 1918 v ambulanci I/21 u Somme-Py
Mejzr Miroslav, ročník 1898, zemřel 24. 10. 1918 v ambulanci I/21 u Somme-Py
Menhard Zdeněk, ročník 1894, zemřel 22. 11. 1918 v ambulanci 105/13 u Bussy le Chateau
Mikeš Rudolf, ročník 1897, zemřel 8. 11. 1918 v ambulanci 105/13 u Bussy le Chateau
Miler Jan, ročník 1891, zemřel 27. 10. 1918 v nemocnici č. 54 u Chalons-sur-Marne
Mošnička Rudolf, ročník 1894, zemřel 23. 10. 1918 v nemocnici v Auve
Nevyhoštěný Josef, ročník 1891, zemřel 30. 10. 1918 v ambulanci 13/20
Ondič Michal, ročník 1894, zemřel 23. 10. 1918 v nemocnici Cuperly
Ondráček František, ročník 1885, zemřel 23. 10. 1918 v nemocnici v Auve
Pavelec Robert, ročník 1894 nebo 1897, zemřel 12. 11. 1918 v ambulanci 105/13 u Bussy le Chateau
Pitermann (Pitterman) Oldřich, ročník 1890, zemřel 24. 10. 1918 v ambulanci I/21 u Somme-Py
Plíva Vojtěch, ročník 1888, zemřel 25. 10. 1918 v ambulanci I/21 u Somme-Py
Rusek Jan, ročník 1888, zemřel 1. 11. 1918 v nemocnici v Auve
Řehák Jan, ročník 1896, zemřel 25. 10. 1918 v nemocnici v Auve
Sasák František, ročník 1895, zemřel 20. 10. 1918 v nemocnici v Auve
Sedlařík Josef, ročník 1896, zemřel 24. 10. 1918 v nemocnici v Auve
Schmidt (Schmitt) František, ročník 1892, zemřel 22. 10. 1918 v ambulanci 6/9 u Semide
Sirový (Syrový) Štěpán, ročník 1894 nebo 1895, zemřel 29. 10. 1918 v ambulanci I/21 u Somme-Py
Sitta Václav, ročník 1883 nebo 1888, zemřel v nemocnici v Lyonu
Slavíček Jaroslav, ročník 1893, zemřel 31. 10. 1918 v ambulanci I/21 u Somme-Py
Spálenka Karel, ročník 1893, zemřel 20. 11. 1918 v nemocnici v Bourges
Staněk Josef, ročník 1893, zemřel v ambulanci 105/13 u Bussy le Chateau
Steinhausel František, ročník 1893 nebo 1894, zemřel 3. 11. 1918 v ambulanci I/21 u Somme-Py
Svoboda Josef, ročník 1884, zemřel 28. 10. 1918 v nemocnici v Auve
Šindler Rudolf, ročník 1897, zemřel 18. 10. 1918 v nemocnici v Auve
Šmelanský (Šmilánský) Jan, ročník 1898, zemřel 22. 10. 1918 v nemocnici 3/65
Šnajdr Jan, ročník 1893, zemřel 24. 10. 1918 v nemocnici v Auve
Tichý Jaroslav, ročník 1896, zemřel 23. 10. 1918 v nemocnici v Auve
Tobolka Jan, ročník 1894 nebo 1896, zemřel 24. 10. 1918 v ambulanci I/21 u Somme-Py
Tomeš Antonín, ročník 1890, zemřel 27. 10. 1918 v nemocnici v Orléans
Tomeš Vítězslav, ročník 1894, zemřel 31. 10. 1918 v nemocnici v Auve
Trouba Jan, ročník 1887, zemřel 23. 10. 1918 v nemocnici v Auve
Tuma (Tůma) Josef, ročník 1896, zemřel 25. 10. 1918 v ambulanci I/21 u Somme-Py
Tunkl Antonín, ročník 1882, zemřel 18. 10. 1918 v nemocnici v Auve
Urban Karel, ročník 1898, zemřel 28. 10. 1918 v nemocnici v Auve
Valenčík Štefan, ročník 1897, zemřel 29. 10. 1918 v nemocnici v Auve
Vojtíšek Jan, ročník 1885, zemřel 16. 11. 1918 v nemocnici v Auve
Vondráček Josef, ročník 1899, zemřel 24. 10. 1918 v nemocnici v Auve
Walla (Valla) Josef, ročník 1895, zemřel 24. 10. 1918 v nemocnici v Auve
Žurek Jan, ročník 1892, zemřel 22. 10. 1918 v ambulanci I/21 u Somme-Py
NEZVĚSTNÍ
Blucha Rudolf, ročník 1893, nezvěstný od 21. 10. 1918 u Terronu
Březina Jaroslav, ročník 1890, nezvěstný od 27. 10. 1918 u Vouziers
Drabeš Karel, ročník 1896, nezvěstný od 18. 10. 1918 u Terronu
Folta Antonín, ročník 1894, nezvěstný od 21. 10. 1918 u Terronu
Hlobil (Hlobín) Rudolf, ročník 1892, nezvěstný od 18. 10. 1918 u Terronu
Jakeš Josef, ročník 1895, nezvěstný od 27. 10. 1918 severozápadně od Vouziers
Kodet Josef, ročník 1892, nezvěstný od 27. 10. 1918 severozápadně od Vouziers
Krejčí Josef, ročník 1887, nezvěstný od 26. 10. 1918 u Vouziers
Meloun Karel, ročník 1896, nezvěstný od 27. 10. 1918 severozápadně od Vouziers
Němec Ladislav, ročník 1898, nezvěstný od 22. 10. 1918 u Condé les Vouziers
Prokeš Antonín, ročník 1884, nezvěstný od 27. 10. 1918 severozápadně od Vouziers
Richtr (Richter) Václav, ročník 1873 nebo 1879, nezvěstný od 23. 10. 1918 u Vouziers
Sommer Ludvík, ročník 1888, nezvěstný od 21. 10. 1918 u Terronu
Vdovec František, ročník 1887, nezvěstný od 27. 10. 1918 severozápadně od Vouziers
Vejvar Jakub, ročník 1885, nezvěstný od 21. 10. 1918 u Terronu
Veselý Jindřich, ročník 1887, nezvěstný od 27. 10. 1918 severozápadně od Vouziers
Hroby československých legionářů na Francouzském vojenském hřbitově ve Vouziers.
Seznam ztrát zpracoval br. Petr Tolar